» 
»
 

Zahide Yetiş'le de Doç. Dr. Oğuz Özyaral'dan öneriler

Show TV ekranlarında yayınlanan Zahide Yetiş'le programının bugünkü konuğu olan Doç. Dr. Oğuz Özyaral balın sahte olup olmadığını anlamak için ne yapmak gerekir? Saç dökülmesine karanfilin mucizevi etkisi ile ev yapımı öksürük şurubu konularına değinerek muhteşem tarifler vererek önerilerde bulunuyor. Detaylar haberde...

Hafta içi her gün sabah 09.30'da Show TV ekranlarında yayınlanan güler yüzlü Zahide Yetiş'in sunduğu Zahide Yetiş'le programının bugünkü konuğu Doç. Dr. Oğuz Özyaral oluyor. Özyaral, balın sahte olup olmadığını anlamak için farklı yöntemleri anlatıyor. İlk olarak sabit kalem olarak denilen muhasebe kalemini iki çeşit baldan birisine batırıyoruz. Beyaz kağıt üzerine kalem ile yazmaya çalışıyoruz. İki çeşit bala da ayrı ayrı batırılıp beyaz kağıt üzerine yazıldığında ilk balda kalem ucu rengi kağıda çıkmazken, ikinci seferde diğer bala sürdüğümüz kalem ucu kağıda renk bırakıyor. Buda kağıda renk bırakan balın sahte olduğu anlamına geliyor. Balın sahte olup olmadığını anlamanın diğer bir yolu ise çay kaşığına alınan balı ateşin üzerine tutuyoruz. İlk bal alev almazken, içerisinde glikoz bulunan sahte bal ise yanıyor.

Ev yapımı öksürük şurubu için ise, 1 soğan, 4 diş sarımsak, 1 limonun suyu, 1 bardak su, 3 yemek kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı toz tarçın ya da 1 kabuk tarçın, 1 kaşık zencefil gerekli olan malzemelerdir. Bütün malzemeler kavonaza eklendikten sonra bu karışım 4 gün kadar ağzı kapalı olarak bekletiliyor. 4 günün sonunda hazırlanan karışımın kıvamlı hale geliyor ve kullanıma hazır oluyor. Diğer bir tarif ise 1 adet kara turp, 1 tatlı kaşığı zencefil ve bal. Kara turpun içerisini oyup içerisine zencefil ve bal ekleniyor. Boş bir bardak üzerine konulan turp bir gece bekliyor ve turpun içerisinden sızan mucizevi karışım öksürüğü geçiriyor. Özellikle bu karışım böbrek taşlarının parçalanmasına ve böbreklerdeki kumun dökülmesine de yardımcı oluyor.

Saç dökülmesine karanfilin mucizevi etkisi vardır. Hem kepeğin dökülmesine hem de saç köklerinin güçlenmesini sağlayan karanfili saça nasıl uygulamak gerekir? Kaynamış suyun içerisine 10-15 adet karanfili bekletiyoruz ve bu su saça uygulanıyor. Saçın dökülmesini engellemek için ise aynı zamanda çinko takviyesi almak gerekiyor. Günde bir avuç ceviz ya da badem bu çinko vücudun ihtiyacını karşılıyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *