» 
»
 

Zahide Yetiş'le de Meltem Açıkel'den tüyolar...

Show TV ekranlarında görmeye alışkın olduğumuz, sabahların neşesi güler yüzlü sunucu Zahide Yetiş’in, Zahide Yetiş’le programında 17 Ekim’de, Meltem Açıkel konuk oluyor. Meltem Açıkel, evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır? Yatak temizliği nasıl yapılır? Sorularını cevaplandırıyor. Detaylar haberde…

Çamaşırları mahvetmeyen, kötü koku bırakmayan doğal bir çamaşır suyu yapmak istiyorsanız çözümü Show TV ekranlarında hafta içi her gün 09:30’da yayınlanan Zahide Yetiş’le programında. Birbirinden usta konukları programında ağırlayan Zahide Yetiş’le de bugün, Pratik Bilgiler Uzmanı Meltem Açıkel, doğal çamaşır suyu yapmanın püf noktalarını anlattı. Öte yandan yatak temizliğinin nasıl yapıldığını da izleyiciler ile paylaştı.

Hanımların çamaşırlarında kalan lekeler ile başları büyük dertte. Peki, kimyasal kullanmadan evde doğal çamaşır suyu nasıl yapılır? Eczaneden alınan oksijenli su, limon ve su ile doğal çamaşır suyu elde edilebilir. Pek çok kişi hazır çamaşır suyunun sağlığa zararlı olduğunu bile bile çamaşırlarından çıkmayan lekeler için kimyasal ürünlere başvuruyor. Ancak özellikle çok sık leke olan çocukların kıyafetlerinde çıkmayan lekeler uzun uğraş ister. Bu gibi durumlarda ise evde yapılan doğal çamaşır suyu tam bir leke düşmanı. Hem renklilerde hem de beyazlarda kullanılmak üzere doğal çamaşır suyu yapmak için 1 şişe oksijenli su, 1 bardak su ve 1 su bardağının yarısı kadar limon suyunu karıştırıyoruz. Vişne suyu, böğürtlen lekesi, çimen lekesi gibi zor çıkan lekelerin üzerine bu karışımı süsüp bir süre bekleyip, çamaşır makinasında normal şekilde yıkamaya veriyoruz ya da elde yıkıyoruz.

Alerjisi, astımı olanların, yaşlı ve çocukların yataklarının temizliğinde özellikle kimyasal ürünler kullanmadan temizlemek gerekiyor. Doğal yöntemlerle yatak temizlemek için ise nişasta, karbonat ve sirkeye ihtiyaç vardır. Öncelikle yatakların içerisinde hapsolmuş nemi almak için yatağın üzerine nişasta serpiyoruz. Ardından mikroplardan arınması için karbonatı da aynı şekilde serpiyoruz. Yatakların içerisinde bulunan Mayklardan ve mikroplardan yatağı arındırmak için serptiğimiz nişasta ve karbonatın ardından 15 dakika bekliyoruz. Bekleme işlemi bittikten sonra elektrikli süpürge çekiyoruz. Daha sonra yatağı sirkeli su ile siliyoruz. Yatağı kurutmak için ise yatağın üzerine kullanılmayan temiz bir örtü serip, bir sopa yardımı ile yatağı döverek kurutuyoruz. Birkaç saat havalandırdıktan sonra yatak tamamen temizlenmiş oluyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *