» 
»
 

Zahide Yetiş'le programında leziz üç günde çabuk turşu tarifi

Zahide Yetiş'lenin bugünkü konuğu Dr. Ümit Aktaş el yapımı yoğurt mayası tarifini veriyor. Sağlıklı ve Beslenme Editörü Nihal Doğan ise, doğal elma sirkesi ve üç günde çabuk turşu yapımını anlatıyor. İşte detaylar...

Show TV ekranlarında keyifli sohbetler eşliğinde merak edilen bütün sorular hafta içi her gün 10.00'da Zahide Yetiş'le de cevaplanıyor. Güler yüzlü sempatik sunucu Zahide Yetiş'in Zahide Yetiş'le programına konuk olan Dr. Ümit Aktaş, nohutla maya yapmayı, yoğurt mayası yapmayı ele alıyor. Peki, nohutla yoğurt mayası nasıl yapılır? 1 litre açık süt 15 dakika kaynatıldıktan sonra oda sıcaklığında iken sütü nohutların üzerine döküyoruz. Ardından 24 saat kadar fırının içerisine sütümüzü koyuyor ve mayalıyoruz. Ertesi gün elde edilen yoğurdu süzülecek ve kalan yoğurdu maya olarak kullanacağız. İlk seferde kıvamı hafif cıvık olan maya, ertesi gün yine bir litre sütün içerisine maya olarak kullanılacak ve bu sefer yoğurt daha kıvamlı bir yoğurt elde etmiş olacağız.

Öte yandan Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Editörü Nihal Doğan, ev yapımı sirke tarifini ve üç günde çabuk turşu tarifini bizlerle paylaşıyor. Doğal elma sirkesi nasıl yapılır? 1 elmadan farklı farklı sirke etmek mümkün. Bunun için, elma kabuklarından sirke yapılabiliyor. Doğal elma kabuklarını kavanoza doldurup üzerine aşmayacak şekilde su ekliyoruz. Ardından bir tahta kaşığı bal veya şeker ekliyoruz. Ardından iyice karıştırıyoruz. 10 gün boyunca karanlık ve serin bir ortamda bekledikten sonra kullanıma hazır oluyor. İkinci tarife göre, Elmalar kabukları ile dilim dilim doğranıyor ve kavanoz dolduruluyor. Aynı şekilde içerisine bal ve şekerli suyu da ekleyip kapağını kapatıp 10 gün boyunca karanlık ve serin ortamda bekletiyoruz.

3 günde çabuk turşu yapımını da Nihal Doğan anlatıyor. Elleri zeytinyağlı sabunla yıkadıktan sonra, 3 günde çabuk turşu tarifini pratik olarak yapıyoruz. Hem sağlıklı hem de pratik 3 günde çabuk turşu tarifi için gerekli malzemeler, 2 kg kadar kırmızı pancar, 250 ml. Organik üzüm sirkesi, 5 baş sarımsak, kristal kaya tuzu, hardal tohumu, tane karabiber, bal, su. İlk olarak pancarların kabuğu soyup dilimledikten sonra kaynar suyun içerisine atarak biraz diri kalana kadar haşlıyoruz. Pancarları kavanoza aldıktan sonra üzerine tane karabiber, hardal tohumu ve sarımsak ekliyoruz. Pancarların sıcak suyuna ise kaya tuzunu ve balı koyarak karıştırıp eritiyoruz. Kavanozdaki pancarların üzerine elde ettiğimiz suyu ekliyoruz ve ağzını kapatıp serin ve karanlık bir ortamda muhafaza ediyoruz. Turşumuz 3 günde hazır oluyor. Aynı şekilde çabuk salatalık turşusu da yapılabiliyor. Ancak salatalıklara delikler açmak ya da dilimlemek gerekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *