» 
»
 

Zayıflamak için evde spor yaparken omurganıza dikkat!

Özellikle bayanlar yaz yaklaştıkça zayıflama aktivitelerine de başlıyor. Spor salonlarına gitmeye vakti olmayanlar ise daha çok evde spor yapmayı tercih ediyor. Peki evde spor yaparken nelere dikkat edilmeli? Konunun uzmanından evde bilinçli spor nasıl yapılır öğrenelim.

Evde spor yaparken özellikle dikkat edilmesi gereken bazı noktalar olduğunu belirten Doç. Dr. Çağatay Öztürk, bilinçsizce yapılan sporun omurgalara zarar verebileceğini belirtti. Uzman yardımı olmadan profesyonel olmayan kişilerin evde spor yaparken internetten izlediği videolarla yaptıkları sporun her zaman herkes için doğru seçim olmayabileceğini belirten Öztürk, bilinçsizce yapılan bu sporun hareket omurgası için kalıcı hasarlara neden olabileceğini belirtti.

Doç. Dr. Öztürk, özellikle kronik bel ağrısı, sırt ağrısı çeken hastaların"yasak hareketler" olarak nitelendirilen bazı pozisyonlara dikkat etmesi gerektiğini belirterek, özellikle karın içi basınç arttırıcı ya da yerden birşey kaldırmak gibi hareketlerin yapılabilmesi için bel ve sırt kaslarının gelişmiş olması gerektiğini ifade etti.

EVDE PİLATES YAPARKEN...

Bayanların evde spor aktiviteleri arasında en çok tercih ettiği pilatesin vücudun esnemesi ve omurga için sağlıklı bir spor olduğunu belirten Öztürk, bu sporun uzman ile yapılmasının önemine işaret etti. Hareketler sırasında omurganın nötral aksının korunmasının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Öztürk, hareketler doğru yapılmadığında belde zorlanma ve aşırı yüklenme nedeniyle kalıcı rahatsızlıklar oluşabileceğini, özellikle mat pilateste sakatlanma riskinin yüksek olduğu bilgisini paylaştı. Öztürk "Eğer vücudunuzun alt yapısı yoksa yaptığınız bazı hareketler ömür boyu sürecek sakatlanmalara neden olabiliyor" diyerek evde spor yapanları uyardı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *