» 
»
 

Zayıflamak isteyenlere bahar aylarında 10 süper besin

Yaza zayıflamış ve enerji dolu girmek isteyenler için Diyetisyen Emre Uzun 10 süper besin önerdi.

Zayıflamak için sebzelerin gücünden faydalanmak isteyenlere müthiş öneriler sunan Diyetisyen Emre Uzun, sağlıklı kilo vermek için tüketilmesi gereken 10 besini sıraladı. Yüksek lif içeriği ile bağırsak hareketlerini hızlandıran ve hazımsızlığı önleyen enginar bunlardan birisi. Enginar aynı zamanda karaciğerden toksin atılımını da sağlıyor.
A, B ve C vitaminleri yönünden zengin olan kuşkonmaz kalsiyum, magnezyum ve demir de içeriyor. Diyet listenizde bulunması gereken kuşkonmaz ayrıca folik asit içeriği ile kardiyovasküler sistemi de koruyor.

Taze bakla, böbrek fonksiyonlarını düzenlemesi bakımından böbreklerin verimini artırıyor ve ayı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Taze bakla lutein içermesi sebebiyle göz sağlığını da koruyor.

Taze sarımsak kolesterol düşürüyor, kireçlenmeye karşı koruyor. Kalp sağlığını da koruyan taze sarımsak kilo vermeye yardımcı oluyor. Vücuttaki iltihaplanma ve enfeksiyonlara da iyi gelen taze sarımsağın bir diğer faydası ise zehirlenmeler ve saç dökülmesi.

Taze soğan ise adenozin içermesi sebebiyle pıhtı oluşumunu, yüksek kan basıncını önlüyor ve kalp krizi riskini azaltıyor.

İştah kesici ve kilo verdirici etkisi olan biberiye ayrıca kanserin önlenmesinde de önemli rol oynuyor. Biberiyenin faydaları bu kadarla da sınırlı değil. Ayrıca hafızayı güçlendiren biberiye alerji ve enfeksiyonu önleyerek bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yaz aylarının vazgeçilmezi can erik zengin lif içeriği ile sindirimi düzenliyor ve antioksidan kapasitesi sayesinde hücre hasarını önlüyor. Can erik C vitamini içermesi dolayısıyla bağ dokuların yapısını da düzenliyor.

Çilek hastalıklara karşı direncin artmasını içerdiği C vitamini ile sağlıyor. Ayrıca çilek kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor ve manganez de içerdiği için kemik sağlığını koruyor.

Çağla, kolesterolü düşürüyor, safra taşı oluşumunu azaltıyor, iltihaplanmayı engelliyor, kalp damar sağlığını koruyor ve potasyum içermesi sebebiyle tansiyonu düzenliyor. Ayrıca çağlanın glisemik indeksi oldukça düşük.

Limon yüksek tansiyon, obezite, diş problemleri, ateş, kabızlık, hazımsızlık, boğaz enfeksiyonları gibi pek çok konuda olduğu gibi saç ve cilt bakımında da önemli bir besin olarak dikkatleri çekiyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *