» 
»
 

Zekai Aksakallı o geceyi anlattı

İddianamede o gece şehit edilen Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir'in yakınları ve Halisdemir'e Semih Terzi'nin öldürülmesi emrini veren Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı müşteki olarak yer aldı.

15 Temmuz'da darbeci askerlerin Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nı ele geçirmesine yönelik yürütülen soruşturma tamamlanarak, iddianame hazırlandı. İddianamede müşteki olarak yer alan, darbeci Tuğgeneral Semih Terzi'nin öldürülme emrini vererek kalkışmanın seyrini değiştiren Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı, kendisini kaçırmak isteyen darbecilerin elinden nasıl kurtulduğunu ve sonrasında Ömer Halisdemir ile yaptıkları telefon görüşmelerini anlattı.

Korgenaral Aksakallı, soruşturma savcısı Velihattin Eldemir’e verdiği ifadede, 15 Temmuz günü Genelkurmay’daki terörle mücadele toplantısına katıldığını, bir süre sonra komutanların toplantıdan ayrıldığını, bunun üzerine kendisinin de salonu terk ettiğini, ancak komuta katında kimseyi bulamadığını ifade etti. Aksakallı, koridordaki bir personelden dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile toplantıda olduğunu öğrendiğini belirtti.

Aksakallı’nın verdiği ifadede, aynı katta Mehmet Partigöç ile karşılaştığını ve yüzünün kıpkırmızı ve çok telaşlı olduğunu vurguladı. Partiçöz’e Hasta olup olmadığını sorduğunu ancak bişeyin olmadığını söyleyerek savuşturduğunu belirtti. Gazi Orduevi’ndeki düğüne, eşi ve araç şoförüyle gittiklerini, salona gelip masaya vardığında, askeri protokole uymayacak şekilde masanın en arkada olduğunu gördüğünü dile getiren Aksakallı, MİT Sinyal İstihbarat Başkanlığı’nda çalışan K.K. kendisini gördüğünü ancak tanımazlıktan geldiğini ifade etti.

Aksakallı’nın verdiği ifade şöyle; “Düğün salonundan çıktım. Araca binerek orduevinden ayrıldık. Anayola çıkışa yaklaşık 30-40 metre kala yolda siyah renkli Mercedes Vito marka bir minibüs hızla yanımızdan geçerek ani frenle önümüzde durdu. Aynı zamanda arabanın soluna gri renkli bir binek araç yaklaştı. Araçtan inen sivil giyimli 2 kişi, oturduğum sağ arka kapıya yaklaşarak, camdan “Bizimle geleceksiniz” dedi. Birinin elinde silah vardı. Şoförüme, “Araçtan inme, kapıları kilitle” dedim. Camdan onlarla konuşurken kolumu çekiştirdiler, eşim önüme atlayınca eşimin sol kolu yaralandı. Bunun üzerine “Şerefsizler, durun geliyorum” dedim, sağ arka kapıyı açıp inecek gibi yaptım. Sağ ayağımla öndekine tekme atınca ikisi birden sendeledi, geri viteste bekleyen şoförümün hızlı hareketi ile kıskaçtan kurtulduk.

Koruma astsubayım, Semih Terzi’ye ulaştı. Ancak Terzi, “Konuşmalarını anlamıyorum ama sen konuşmaya devam et, anlat anlat” tarzında alaycı cümlelerle cevap verdi. Ardından telefonu kapattı. Saat 00.55’te Özel Kuvvetler Komutanı makamında koruma nöbetçiliği görevi yapan Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir ile irtibata geçerek gece boyunca toplamda 8 kez görüştük. Halisdemir’e, fırsatını bulması halinde Albay Ümit Bak’ı öldürmesi için talimat verdim. Halisdemir güvendiğim bir askerdi, son görüşmemizde, ‘Semih Terzi’nin hain olduğunu, darbeci olduğunu, vatanımız ve milletimiz adına onu vurması emrini verip bunun sonunda şahadet olduğunu söyleyip hakkını helal etmesini’ istedim. O da “Sonuna kadar helal olsun, başüstüne komutanım” dedi.

2013 Ağustos ayından bu yana birliğimdeki ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki FETÖ yapılanması ile ilgili büyük bir mücadele vermeye başladım. Ancak hiçbir kural tanımayan, teamüllere uymayan atamalarla karşı karşıya kaldık. Özel Kuvvetler’e yapılan kurmay albay atamaları, bunun son örneğiydi.

2015 Ağustos (YAŞ) öncesinde Tuğeneral Semih Terzi’nin görevden alınması için teklifte bulundum. Ancak alınmadı. 2015-2016 yıllarında Terzi’nin buradaki görevden alınması için 2 defa teklifte bulundum. Ancak görevden alınmadı. Olumsuz sicil ve olumsuz kanaat yazdım. Hatta 15 Temmuz’dan 5-6 ay önce kendisine Silopi’de, “Dilekçeni yaz, bu birlikten defol git” dedim. FETÖ’cü olduğunu tahmin ediyordum. Ayrı zamanda görevinde çok yetersizdi.”

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *