» 
»
 

Zihinsel becerilerle çok daha akıllı olmanın yöntemleri

Günlük hayatın monotonluğu ve iş hayatının yorgunluğu nedeniyle, herkesin çoğu zaman zihinsel becerileri köreliyor. Beyninizin, vücudunuzdaki diğer kaslar gibi egzersizler ile güçlendirmenin mümkün olduğunu biliyor musunuz? Çok basit alışkanlıklardan kurtularak veya değiştirerek, beynimizi fazlasıyla güçlü tutabiliriz. Ayrıntılar haberde...

İnsan, beynini vücudundaki diğer kaslar gibi egzersizler yaparak güçlendirebilir. Çünkü, günlük rutin ve monoton işler, işlerin yoğunluğu, ruhsal problemler insanın zihinsel becerilerini zaman içerisinde köreltiyor. Hatta insan kimi zaman bu körlüğün farkına da varır. Ancak nasıl bir yol izleyeceğini bilmemek, kişiyi çabuk pes ettirir. Çok basit bir şekilde, alışkanlıklar kurtularak zihni güçlü kılabiliriz. Beyin kapasitesini artırabilir ve çok daha akıllı olabiliriz. Peki beynimizi nasıl güçlendiririz?

Yapılan bir araştırma neticesinde bir takım basit yöntemlerle beyin daha hızlı çalışıyor. Her gün yeni birkaç yabancı kelime öğrenerek ve bu kelimeler ile cümleler kurmaya çalışarak zihninizi güçlendirebilirsiniz. Türkçe dağarcığını geliştirmek için kelimelerle oyunlar oynayabilir ve bu kelimeleri günlük hayatta kullanmaya başlayabilirsiniz. Açık havada yapılacak günlük yürüyüş ve koşu, insan beynini daha hızlı çalıştıracaktır. Çünkü açık hava ve oksijen zihni daha iyi çalıştırır. Koşmak ise bilgileri sentezlemek için güzel bir yöntem olabilir.

Hayatınızda önemli kararlar alırken, doğada ve açık havada bulunmayı ihmal etmeyin. Çünkü yürürken kolları sallamanın, beyin performansına pozitif etki ettiği düşünülüyor. Beyin jimnastikleri yani egzersizleri yapın. Beyin kasları, vücut kasları gibi egzersiz yaptıkça kuvvetlenecektir. Bunun için, sudoku, puzzle ve Scrabble gibi eğlenceli ve zeka geliştirici oyunlar seçebilirsiniz. Günde rutin olarak yaptığınız bazı alışkanlıklarınızdan kurtulun. Mesela, telefonu hep sağ el ile tutuyorsanız, sola alın. Çantanızı solda taşıyın. Ya da evinize giderken başka bir yoldan gitmeyi tercih edin.

Her hafta ve her fırsatta kitap okumaya çalışın. Gözünüze çarpan farklı kelimeleri günlük hayattada kullanın. Sevdiğiniz müzikleri bir de gözünüz kapalıyken dinleyin. Bu şekilde gerçekten müziğe adapte olmuş ve entrümanı gerçekten duymuş olacaksınız. Zihninizde sürekli dolaşan düşüncelerden kurtulun. Çünkü kafana en çok neyi takarsan, hayatında da en çok onu tutarsın. Düzenli ve uygun uyku saati zihin için oldukça önemlidir. Sürekli telefonla ve televizyonla ilgilenmek beyin kapasitesini düşürür. Bu nedenle 2016'nın son haftasında zihninizi yeni bir yılda nelerle geliştirebileceğinizi bir düşünün...

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *