» 
»
 

Zika virüsü küresel acil durum kapsamından çıkarıldı

Dünya Sağlık Örgütü Zika virüsü için geçtiğimiz Şubat ayında küresel acil durum ilan etmişti. 2007'den beri 60 ülkede rastlanan Zika virüsü, DSÖ'nün küresel acil durum kapsamından çıkarıldı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Şubat ayında Zika virüsünün 60 ülkede rastlanması üzerine hızla yayılması ile ilgili küresel acil durum ilan etmişti. Yapılan yazılı açıklama ile bu durumun kaldırıldığı açıklandı.

Zika virüsü ve bununla ilişkili sonuçların yapılan tetkiklerde halk sağlığı için tehdit edici olmayı sürdüreceği belirtilen DSÖ'nün açıklamasında, virüsün uzun vadede yayılmasını önlemek için örgütün çalışmalarını sürdüreceği ifade edildi.

Pek çok açıdan Zika virüsünün ve ilişkili sonuçlarının tam olarak henüz anlaşılamadığına değinilen açıklamada aydınlatılamayan konuların sürdürülebilir araştırmalarla ancak ortaya konabileceği belirtildi.

Zika virüsü, anne ve bebek üzerinde etkili olan, bulaştığı gebelerde bebeklerin kafatasında şekil bozuklukları oluşturan bir virüs olarak bilinmekte. Bu virüse maruz kalan bebeklerin beyinlerinde hasar olup olmadığı tam olarak belirlenemezken, yapılan araştırmalarda 5'te 1 oranında normal görünüme sahip bebeklerin de olduğu görülmesi virüsün yol açtığı hasarların net bir şekilde ortaya konulamadığını da gösteriyor.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *