» 
»
 

Zika Virüsüne dikkat! Gebelikte sivrisineklerden uzak durun!

Özellikle gebelik döneminde Sivrisinek yoluyla bulaşan Zika Vürüsü doğum sonrasında bebeklerde büyük hasarlara neden olabilmekte. Peki bu kadar büyük risk arz eden Zika vürüsü nedir? Nasıl bulaşır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz...

Anne ve bebek üzerinde korkutucu etkiler yaratan Zika virüsünün ne olduğunu, nasıl etkiler gösterebileceğini, sizler için araştırdık.... Zika virüsü nedir? Zika virüsü, sivrisinek ısırığıyla bulaşan bir hastalıkğın bulaşıcı olup olmadığı hakkında henüz kesin bir bilgi mevcut değildir. Özellikle yaz aylarında, sıcaklarda, sivrisineklerin çok olduğu günlerde bebekler için yeni tehdit unsuru oluşturan Zika Virüsü, anne adayı olan kişilerin hamilelik döneminde sivrisinek ısırması ile bu virüse maruz kalma olasılığı oldukça korkutan bir durum diyebiliriz. Zika vürüsü ile temas etmiş bebeklerin kafatası şekilleri veya kafa yapıları bazı hallerde bilinenin aksine normal gibi de görülebilmektedir. Fakat uzmanların açıklamalarına göre, bu görüntünün sadece aldatıcı olduğunu, bebeklerin beyinlerinde hasar olup olmadığını açıklayacak bir durum olmadığı yönündedir.

Zika vürüsüne maruz kalmış bebeklerin 5’te 1’i normal görünüme sahipler. Kesin olarak sonuçları Lancet dergisinde açıklanan araştırmada, Zika vürüsüne maruz kalan bebeklerin 5’te 1’inin normal bebekler ile aynı görünüme sahip olmalarına rağmen, bu virüse maruz kaldığını ve beyinlerinde hasar olduğunu tesip edildi. Brezilyalı araştırmacıların 1501 Zika Vakası üzerinde yaptıkları incelemelerde, vürüsün hamileliğin son dönemlerinde bulaşması gibi bir durumda bebeğin kafa yapısının gelişiminin %90’lık kısmı tamamlandığından bu virüse maruz kalınmış olsa bile normal göründüğünü ortaya koydu.

Prof. Cesar Viktora, normal kafa yapısına sahip doğan ve bu virüse maruz kalmış bebeklere %20 oranında rastlandığını belirtti. Zika virüsünün yeni doğan bebeklerin beyni üzerine uyguladığı hasarı tespit etmek için sadece kızarıklıkları ve mikrosefali temel alan değil, bunlarla birlikte daha derinlemesine bir inceleme gerektiğini ve daha detaylı incelenmesini sağlayabilecek bir sisteme ihtiyaç duyulabileceğini belirten Viktora, virüsün yalnızda gebelikte değil, gebeliğin son döneminde ve doğum sonrasında da oluşabileceğini belirtti.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *