» 
»
 

Zonguldak alarmda! 29 Mahalle, 57 köy ve 2 belde karantinaya alındı

Zonguldak'ın Ereğli İlçesinde besi hayvanlarında görülen şap hastalığından dolayı 29 mahalle, 57 köy ve 2 belde karantina altına alındı.

Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kırmacı Mahallesi ile Hasankahyalar Köyü'nde iki farklı noktada şap hastalığı tespit etti. Hastalık nedeniyle ilçe merkezinde Kırmacı Mahallesiyle birlikte 29, Hasankahyalar Köyü ile birlikte toplamda 57 köy, Kandilli ve Ormanlı beldeleri koruma bölgelesi ilan edildi ve karantinaya alındı.

Karantina bölgelerine hayvan giriş ve çıkışları, süt ürünlerinin çıkartılması, hayvan alım, satımı, manda, sığır, keçi ve koyunların mera ve otlaklara salınması, tıknaz, boynuz, ot, saman, hayvan gübresi, deri ve benzeri ürünlerin çıkarılması yasaklandı.

Antibiyotik uygulaması yapılan hayvanlar ile hasta hayvanların sütlerinin tüketilmesi, belde, köy ve mahallelerde her türlü hayvanlar ürünlerin toplanması yasaklandı. Hastalık nedeni ile ilaçlama ve diğer çalışmaların da sürdürüldüğü belirtildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *