» 
 

Zorunlu deprem sigortasına yeni yıl zammı

2017’nin gelmesi ile birlikte birçok ürüne olduğu gibi ceza, vergi ve sigortalara da zam geldi. Bu bağlamda zorunlu deprem sigortası için getirilen Resmi Gazete’de yayımlandı.

Resmi gazetede de yayımlanan zam oranlarına göre, 5 bölge baz alınarak belirlenen minimum prim tutarı her alan için 5’er Türk Lirası zamlanırken, konutlar için ödenecek yüksek teminat tutarı 160 bin liradan 170 bin liraya arttırıldı.

En düşük prim ödeme rakamı 1’inci bölgede 75, 2’inci bölgede 65, 4’üncü bölgede 55, 4’üncü bölgede 45 ve 5’inci bölgede 35 liranın altında olamayacak. Öte yandan bina ve/veya site yönetimi konutların hepsini sigortalattığında ise yüzde 20 indirim kazanmış olacak. Yeni alınan bu kararın 1 Haziran itibari ile uygulanması bekleniyor. 

Deprem sigortası yaptırılan konut sigorta senedinin ödemesinin bitiminde, bitiş tarihi itibari ile en geç 1 ay içinde yenilenirse, yenilenen sigorta senedi için tarife fiyatları 1’inci, 2’inci, 3’üncü yenilemelere yüzde 10, 3’üncüden sonraki yenilemelere ise yüzde 20 olarak uygulanacak. Sigortalanan bir konutun sigorta bedeli en yüksek teminat tutarını aşmayacak.

Zorunlu sigorta zammına, esas metrekare bedelleri de dâhil edildi. Çelik, betonarme ve demirlibetonla yapılmış yapılar 750 liradan 800 liraya, toprak ve tahtanın kullanılmadığı yapılar 540 liradan 575 liraya, diğer yapılar için ise 275 liradan 295 liraya çıkartıldı.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *