» 
»
 

Zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulaması başladı

Zorunlu hale getirilen, şehitler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için bugün kış lastiği uygulaması başladı. Trafik ekipleri, araçlarda kış lastiği kontrolleri yaptı.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği takma zorunluluğundan dolayı Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kış lastiği kontrollerine başladı. Tekirdağ-İstanbul istikametindeki Pınar Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarı'nda denetleme yapan ekipleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren yönetmelik uyarınca, kış şartlarına uygun olmayan kış lastiği takılmamış araçları kontrol etti. Kış şartlarına uygun olmayan lastik kullanan yük ve yolcu taşıyan 2 araca 603'er lira para cezası uygulandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada ise kış lastiği olarak geçen lastik türlerininin üzerinde "M+S" ya da "kar tanesi" işaratinin olduğu, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacı ile bileşimi özel olarak belirlenen, lastiğin sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan bir tür olduğu belirtildi. Buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerin de bu kategoriye girdiği ifade edildi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *