» 
 

Zorunlu trafik sigortası havuz modeline dönüşüyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortası hakkında, yeni dönemde uygulanması gündeme gelen havuz sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasıyla ilgili oluşturulacak olan yeni sistem hakkında açıklamalarda bulundu.  Mehmet Şimşek,  konu ile ilgili tavan fiyat uygulaması sonrası bazı şirketlerin hasar riski yüksek araçlar için poliçe düzenlemekten kaçındıklarını, bu nedenle sorunun çözümü için Riskli Sigortalılar Havuzu oluşturacakları bilgisini verdiği belirtildi.

Şimşek, yeni oluşturulan sistem hakkında, şirketlerin, kötü sürücü olarak sınıflandırdıkları veya sürekli trafikte olan araçlara yönelik kesilen poliçelerden aldıkları primleri bir havuzda toplayarak, hasar ödemelerini bu havuzdan karşılayacak. Hasar sürecini her şirket kendisi yönetecek ve şirketler havuz modelinde prime ve hasar tutarına iştirak edecekler dedi. Son 3 yıldaki pazar payları yüzde 50 oranında dikkate alınacak diyen Mehmet Şimşek, kalan yüzde 50’nin şirketler arasında eşit dağıtılacağını aktardı. Şirketlerin devrettikleri primden belli bir payı, giderler için komisyon olarak alacağını ve bu oranın yüzde 5 olacağını sözlerine ekledi.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *