» 
 

Zorunlu trafik sigortası primlerinde fiyatlar neden düşmüyor?

Yüksek trafik sigortası primleri araç sahiplerini mağdur etmeye devam ederken, bir açıklama da TÜSODER Onursal Başkanı Ağaoğlu’ndan geldi. Ağaoğlu primlerin yüksek tutulmasının arkasında kartel yapılanması olabileceğine dikkat çekti.

Sigorta şirketlerinin ellerinde artık yüksek prim ücretleri almak için hiçbir sebepleri olmadığını vurgulayan Tüketici Sorunları Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, buna rağmen hala daha primleri düşürmemelerinin arkasında kartel yapılanması olabileceğini ifade etti.

Zorunlu trafik sigortası primleri bilindiği gibi uzunca bir süredir gündemde ve alınan yüksek primler nedeniyle tüketicilerin şikayetleri sürekli gündemde. Ağaoğlu, bu mağduriyete neden olan şirketler nedeniyle Türkiye’de ciddi rakamlarda aracın sigortasız olduğuna işaret ederek, torba yasa sonrasında zorunlu trafik sigortası primlerinde indirim beklentisinin de arttığını belirtti.

Sigorta şirketlerinin hükümetin yaptığı yeni düzenleme sayesinde eski ve gelecekte olacak tazminat ödemeleri hususunda bir takım sorunları çözdüğüne değinen Ağaoğlu, "Tek kazanan hep kazanan sigorta şirketleri" dedi. Artık bundan sonra sigorta şirketleri için ortada yüksek prim almalarını gerektirecek bir bahanenin kalmadığını belirten Ağaoğlu, bu ücretleri aşağı çekmeleri gerektiğini kaydetti. Sigorta şirketlerine çıkan torba yasa sonrasında oldukça fazla güvence ve kolaylık saplandığına dikkati çeken Ağaoğlu, ilerleyen zamanda da düşme beklentisinin oluşmadığı sigorta primlerinin arkasında kartel yapılanması olabileceğini ifade etti.

Kazanan tek taraf sigorta şirketleri
Zorunlu trafik sigortası yaptırmasına rağmen vatandaşların kaza yaptıklarında hem kendi hem de karşı tarafın zararını karşıladığını hatırlatan Ağaoğlu, bu durumda vatandaşın hem para verdiğini hem de hasarı kendi parasıyla karşıladığını, böylece sigorta yaptırmanın da bir anlam ifade etmediğini belirtti. Sonuçta sigorta şirketlerinin tek yaptığı işi poliçe düzenlemek ve parasını almak olarak ifade eden Ağaoğlu, kazanan tarafın hep sigorta şirketleri olduğunu vurguladı. Ayrıca yeni düzenlemede yer alan 'ağır kusurlu' olan ibarenin sadece 'kusurlu' olarak düzenlenmesi, tüketiciyi önümüzdeki günlerde çok mağdur edecek." değerlendirmesinde bulundu.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *