» 
»
 

Zorunlu Trafik Sigortası'nda iade dönemi başlıyor

Nisan ayı Zorunlu Trafik Sigortası tavan uygulamasının başlayacağı ay olacak. Bu uygulama ile 16 milyon araç sahibi tavan üzerinden Trafik Sigortasına ödedikleri ücretleri iade alacak

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Nisan ayında başlaması planlanan tavan uygulaması sayesinde araç sahiplerine Trafik Sigortası'ndan ücretlerini iade alma hakkı doğdu. İadenin bedeli 3 milyon lira olurken, Sigortacılar maliyetin yüksekliğinden dolayı Hazine ile pazarlığa oturdu. Son dönemde yükselen zorunlu trafik sigortası fiyatlarında indirim bir türlü yapılamamıştı. Yapılaın düzenlemeler de yetersiz kalınca poliçe fiyatlarında indirim istenilen seviyelerde sağlanamadı. Bu durum Sigortacılarla hükümet yetkililerini karşı karşıya getirdi. Sigortacılar şimdi yaklaşık 3 milyon tutan tavan tutar için hazine yetkilileriyle pazarlığa oturdu. 

TAVAN ÜSTÜ TUTARLAR İADE EDİLECEK

Sigortacılar maliyetteki yüksek meblağlar sonucu indirime yanaşmamaktadır. Araç sahipleri ise 1 ile 7 arasındaki tavan fiyatlarından etkilenmemek için yüzde 30 dolaylarında fiyatlar düşmüş olacak. Sigortacılar ise tavan fiyatının üzerine çıkan tutarları iade edecek. 

UYGULAMA 11 AYI KAPSIYOR

Üzerinde çalışılan uygulama yürürlüğe girdiğinde düzenlemeden son 11 ay içinde trafik sigortası yaptıranlar ve poliçenin bitiminden 30 gün önceki sürücüler yararlanacak. İade sürücülere 3 milyar lira artı yük getirecek. Bu yüksek tutarlar için sigorta şirketleri ise hazine yetkilileriyle masaya oturdu. 

İADE SORUN OLARAK GÖRÜLÜYOR

Sigortacılar tavan uygulamasının ileriye atılması için bastırırken hazine ise geri adım atmıyor. Konuyla ilgili pazarlıklar devam ediyor. Sigortacılar iadeye sıcak bakmazken iptali de istiyor. 3 milyarlık maliyetin sektörün yapısına ters olduğunu ifade ediyor, Geriye dönük iadenin yapılamayacağını belirterek uygulamadan son 11 ayda sigorta yaptıranlar ve 3 ayda sigorta yaptıranların faydalanacağını söylüyor

ARAÇ SAHİPLERİ BEKLEMEDE

Zorunlu Trafik Sigortası tavan uygulaması Nisan'da yürürlüğe girecek. Bu durumda yüksekten sigorta yaptıranlar poliçelerini indirimden faydalanarak yeniden ucuz tarifeden kestirebilecek. Pahalı sigortadan 16.3 milyon araç sahibi yararlanabilecek. isteyende aradaki farkı geri alabilecek. 

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *