» 
 

Zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat 12 Nisan'da uygulamada

Yarından itibaren uygulamaya girecek olan zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat belli oldu. Hazine Müsteşarlığı tavan fiyatı 807 lira olarak açıkladı.

Bir süredir üzerinde çalışmaların sürdüğü zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat uygulaması  12 Nisan itibariyle başlıyor. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Primlerine İlişkin Genelge Hazine Müsteşarlığınca internet sitesinden yayımlandı. Dün Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek söz konusu uygulamaya ilişkin son değerlendirmelerin dün yapıldığını belirtmişti. Bugün ise genelge yayımlanarak zorunlu trafik sigortası tavan fiyat uygulamasının detayları belli oldu. Buna göre 12 Nisan- 31 Aralık tarihleri arasında zorunlu trafik sigortası hususunda alınan bazı kararlar yarın uygulanmaya başlayacak. Tavan fiyat ise 807 lira olarak belirlendi.

Kaza frekanslarına göre Türkiye 8 il grubuna ayrıldı ve otomobilde 4. basamak (daha önce araç sahibi olmamış kişiler) baz alınarak zorunlu trafik sigortasında tavan fiyat 807 lira oldu. Söz konusu fiyatların il gruplarına göre artıp azalacağı belirtildi. İzmir, Yalova, Erzurum ve Kayseri baz fiyat için belirlenen il grubu olurken, bunun üzerinde Kocaeli, Ankara ve Bursa yüzde 3, İstanbul'da ise yüzde 6 zamlı prim uygulanacağı belirtildi. Bunlar dışındaki iller, yüzde 1'den başlayarak yüzde 5'e kadar çıkan indirimlerle 5 gruba ayrıldı.

Hasarsızlık nedeniyle prim artırım oranları da aynı şekilde sürücünün hangi basamakta olduğuna yani sürücünün kaza durumuna göre değişecek. Kaza yapmayan sürücülerde indirim yüzde 45 olurken, basamak 1'deki sürücülerde prim artırım oranı yüzde 150 olacak. Ayrıca sigorta şirketleri aracı komisyonu oranını en az yüzde 10 yapacak ve bu oran banka, sigorta muameleleri vergisi, trafik hizmetlerini geliştirme hesabı ve güvence hesabı sigorta katılım payı hariç, SGK payı dahil prim tutarı üzerinden hesaplayacak. Aykırı prim ve aracı komisyonu uygulayan sigorta şirketlerine ise müeyyide uygulanacak. Genelgenin yürürlük tarihi öncesinde yapılan zorunlu trafik sigorta poliçeleri iptal edilerek yeni poliçe düzenlenmeyecek.

HABERAKAR -
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş YORUM YAZIN

YORUMLAR (0)

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

YORUM YAZIN

* Tüm alanlar zorunludur.
: *
: *
: *
Doğrulama : *